Warszawska Akademia Sztuk Pięknych jest od drugiej połowy XX wieku właścicielem dworu nad Świdrem w Dłużewie. Na korytarzach w budynku spotkać można wykładowców oraz studentów. W parku zaś w promieniach słońca młodzi artyści pochylają się nad szkicownikami czy sztalugami szukając odpowiednich kolorów w plenerze.
Dwór Dłużewskich był pierwszym projektem realizującym styl, którego określano mianem dworkowego. Jego zwolennicy czerpali inspiracje z polskich tradycjo klasycystycznych siedzib szlacheckich z końca XVIII oraz z początku XIX wieku.
Niedaleko mostu nad Świdrem w Dłużewie na początku XX wieku (1901 - 1902) wznieśli Dłużewscy według projektu Jana Heuricha. Zasłynęli oni w historii jako świetni gospodarze. W dobrze utrzymanym parku krajobrazowym znajduje się dwór z dachem mansardowym pokrytym dachówką. Rezydencja na planie prostokąta jest murowana, nawiązująca do mazowieckich dworków szlacheckich. Budynek jest podpiwniczony oraz częściowo piętrowy. Do środka prowadzi nas wejście główne klasycznie osłonięte portykiem, który wsparty jest na czterech parach kolumn.
Dłużewscy swoje wyprodukowane produkty mleczne sprzedawali w Warszawie pod szyldem Mleczarni Nadświdrzańskiej.
Obecnie wewnątrz dworku znajdują się pokoje noclegowe oraz sala jadalna.