Fokarium na Helu jest częścią Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Zlokalizowane przy Bulwarze Nadmorskim w Helu stanowi placówkę naukowo – badawczą.
W skład fokarium wchodzi kompleks składający się z trzech basenów hodowlanych, kilku mniejszych basenów – separatek oraz budynku dydaktyczno – laboratoryjnego wraz z salą seminaryjną i laboratoriami. Głównym celem fokarium jest odtworzenie kolonii foki szarej na obszarze Bałtyku południowego. W tym kierunku prowadzona jest działalność naukowa.
Do pozostałych zadań placówki należy, m.in.: odtworzenie lokalnego ekosystemu, pogłębianie badań nad ssakami morskimi oraz zmiana funkcji miasta hel z militarnej na turystyczną. Dla samych zwiedzających dodatkową atrakcją może być samodzielne karmienie fok, pod okiem opiekuna.
Do budowy fokarium na Helu przyczyniło się znalezienie w marcu 1992 roku na plaży nieopodal Juraty rannego, wycieńczonego foczego niemowlaka. Przewieziono ją do Stacji na Helu, gdzie wróciła do zdrowia. Od tej pory Balbin stał się atrakcją turystyczną Helu. Znajduje się tutaj również muzeum związane z historią i życiem tych pięknych ssaków. Posiada on ścianę ze szkła, dzięki której można podziwiać pływające pod wodą foki.