Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka powstał w 1987 roku. Razem z Kampinoskim Parkiem Narodowym oraz Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy Zielony Pierścień Warszawy. Do wielu szlaków wyznaczonych na terenie parku dojechać można autobusami komunikacji miejskiej.
Na obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego znajdują się torfowiska oraz wydmy jak również bagienne zagłębienia śródwydmowe. Występuje tutaj ponadto 30 gatunków chronionych roślin, np.: irys syberyjski, rosiczka, lilia złotogłów, mącznica lekarska. Wśród fauny dominuje bocian czarny, żółw błotny, bóbr oraz łoś.
Jeden z najciekawszych szlaków parku wiedzie doliną Mieni, wzdłuż głębokiego jaru, którym płynie meandrująca rzeczka. Trasa ta zaczyna się w Wiązownie i prowadzi do Emowa. Dokładnie w pobliże miejsca gdzie rośnie potężny 400 - letni dąb Bartek Mazowiecki. Kolejnym pięknym szlakiem wycieczkowym jest ścieżka dydaktyczna, która wiedzie przez bór bagienny z bazy Torfy do rezerwatu Na Torfach. W miejscu tym można podziwiać utworzone jeziorko na wskutek eksploatacji torfu. Jest to doskonały punkt do obserwacji zwierzyny oraz wodnych ptaków. Na obszarze parku znajduje się 60 pomników przyrody. Najstarszym i najcenniejszym z nich jest lipa drobnolistna rosnąca w gminie Celestynów.
W skład Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wchodzi kilka utworzonych rezerwatów. Do najcenniejszych należy rezerwat Bagno Całowanie. Jego nazwa została zaczerpnięta od rosnącej tu niezwykłej paproci, nasięźrzału pospolitego. Magiczna roślina zerwana w nocy, po pocałowaniu liścia i wypowiedzeniu specjalnej formułki, miała zwabić zalotników do panny.