, 38-710 Czarna Górna Atrakcje Czarna Ciekawe Miejsca Czarna
W województwie podkarpackim, w miejscu, w którym spotykają się mała pętla bieszczadzka oraz wielka pętla bieszczadzka, położona jest malownicza bieszczadzka wieś Czarna Górna. Zlokalizowana w południowo – wschodniej części województwa, do granicy z Ukrainą, wieś dzieli około 10 km, zaś do zapory na Solinie niespełna 30 km.
Przed II wojną światową Czarna Górna pozostawała jedną z nielicznych wsi bieszczadzkich zamieszkiwanych wyłącznie przez polską ludność. Byli oni, tak jak i w sąsiednich wsiach rusińskich, katolicy wschodniego obrządku. Dlatego też w 1834 roku wybudowano tutaj greckokatolicką drewnianą cerkiew św. Dymitra Męczennika. W przeszłości Czarna była jednolitą administracyjnie wsią. Dzisiaj jest podzielona na Czarną Górną oraz Czarną Dolną.
W Czarnej Górnej i w okolicy zostały ciekawie wytyczone trasy rowerowe. Jedna z nich, przeznaczono dla miłośników zabytków kultury, prowadzi z Czarnej Górnej przez Lipie, Michniowiec, następnie Bystre, z powrotem Lipie oraz do Czarnej Górnej. Obszar wsi i terenów okalających, to również bogactwo ścieżek spacerowych, które w sezonie zimowym można pokonywać na nartach biegowych. Czarna Górna to doskonała baza wypadowa w najwyższe partie Bieszczad po naszej stronie granicy, a także nad Jezioro Solińskie. Wieś otaczają ogromne kompleksy leśne z bogatą fauną oraz florą. Swego rodzaju bogactwem jest przede wszystkim urozmaicona rzeźba terenu. Oprócz ścieżek pieszych i rowerowych, wyznaczono tu także ścieżki edukacyjne oraz historyczno – przyrodnicze.
Na terenie wsi znajduje się Muzeum Historii Bieszczad oraz Galeria Sztuki Barak.
38-710 Czarna Górna
woj. Podkarpackie( powiat bieszczadzki)
Lat: 49.323633Lng: 22.6687