Gotycka Brama Opatowska w Sandomierzu jest jedyną zachowaną bramą wjazdową do miasta wzniesioną w II połowie XIV wieku. Jest to również jedna z najlepiej zachowanych miejskich bram gotyckich w naszym kraju. Zbudowano ją na polecenie Kazimierza Wielkiego, funkcjonowała jako część murów obronnych. W XVI wieku bramę podwyższono zwieńczając renesansową attyką z motywem jaskółczych ogonów. Na elewacji północnej zabytku istnieje zachowana do dzisiaj oryginalna prowadnica, po której zsuwano kratę, która zamykała wjazd do miasta. W jej przyziemiu znajdziemy przejazd charakteryzujący się ostrołukowymi arkadami.
Podczas powstania styczniowego w 1863 roku odbył się tutaj dramatyczny początek bitwy pod Słupczą. Jest to jedyna zachowana brama spośród czterech tutaj występujących. Pozostałe, już nie istniejące bramy to Lubelska, Krakowska oraz Zawichojska.
Rocznie średnio Bramę Opatowską w Sandomierzu odwiedza blisko 120 000 osób. Jest ona udostępniona dla turystów. Ze szczytu pięciokondygnacyjnej budowli gotyckiej o wysokości 30 m, z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna sandomierska panorama sięgając 50 km, interesująco wygląda cała okolica.