Zabytkowa konkatedra św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze jest świątynią, która została ufundowana w II połowie XIII wieku przez księcia Konrada I Głogowskiego. Kościół poświęcono św. Jadwidze, która była również babcią księcia fundatora. Proces budowy trwał na przełomie lat 1272 – 1294, a wykonywał go syn Konrada – Henryk Głogowczyk. Książę Głogowski został pochowany na terenie świątyni. Konkatedra ta jest najstarszym zachowanym zabytkiem w Zielonej Górze.
W wyniku pożaru, który miał miejsce w I połowie XV wieku, wzniesiono konstrukcję ceglaną widocznej obecnie halowej bryły świątyni. Do czasów obecnych zachowały się gotyckie elementy, które możemy zobaczyć w elewacji, przyporach, południowym portalu oraz niektórych oknach o ostrołukowym kształcie. Ponadto gotyk uwidoczniony jest wewnątrz w postaci arkad międzynawowych, łuku tęczowego oraz portali.
Kościół wielokrotnie był odbudowywany i remontowany głównie w wyniku licznych pożarów. Obecnie jest to budowla klasycystyczna posiadająca cztery kondygnacje. Zwieńcza ją taras oraz kopuła, pochodząca z 1832 roku wieża dopełnia całość. We wnętrzach na szczególną uwagę zasługuje zachowany chór barokowy z malowanymi przedstawieniami świętych pochodzący z XVII wieku. Co więcej, renesansowa krata kuta przy wejściu prowadzącym do Kaplicy Oliwnej.