Biskupi pałac w Ciążeniu w Wielkopolsce jest największym w Polsce oraz trzecim w Europie największym zbiorem książek masońskich. Do późnobarokowego pałacu przyjeżdżają badacze wolnomularstwa aby zaczerpnąć informacji o swojej historii. Znajdują się tutaj teksty źródłowe, spisy członków lóż ze wszystkimi danymi oraz informacje o przechodzeniu poszczególnych kręgów wtajemniczenia. Zbiór wszystkich książek znajduje się na pierwszym piętrze pałacu.
Możemy zdobyć tutaj informacje o symbolice masońskiej. Nie każdy wie, iż gwiazda sześcioramienna, która figuruje na grzbietach książek jest połączeniem cyrkla i węgielnicy. Są to narzędzia murarskie symbolizujące pochodzenie wolnomularzy od budowniczych katedr średniowiecznych.
Masonikę w Ciążeniu odebrano w 1945 roku Niemcom. Długi okres czasu spędziła w bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 60. XX wieku uniwersytet dostał pałac. Zakładając w nim magazyn, przywiózł tu 200 tys. książek, w tym 90 tys. woluminów. Dzisiejszy Ciążeń odwiedzają masoni.
Pałac wzniesiono w latach 1758 - 1768 dla biskupa Teodora Czartoryskiego. Budynek wykończono w stylu rokokowym. Posiada on trzy kondygnacje, a pomieszczenia wewnątrz są podobnej wielkości w układzie amfiladowym. Całość pokryto mansardowym dachem.
Pałac otoczony jest małym zabytkowym parkiem francuskim, który przechodzi w park krajobrazowy ku korytu Warty.