Prawdziwą ozdobą rynku w Szydłowcu jest jego ratusz. Piękna budowla renesansowa w białej szacie została wzniesiona w latach 1602 – 29. Wybudowano go zgodnie z wymagającym prawem magdeburskim, czyli pośrodku placu głównego zwrócony frontem na wschód. Ratusz w Szydłowcu jest jednym z najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce. Kryje on w attyce sceny Męki Pańskiej, która została wykonana metodą sgraffito.
Budowla ratusza została wybudowana na planie prostokąta. W każdym rogu posiada on wieżyczkę. We wschodniej części dobudowano sklepioną kopułą wieżę z sygnaturką. Poniżej znajduje się balkon, zaś pod nim trzy zegary. Natomiast dawniej w podziemiach wieży ratuszowej znajdowało się więzienie.
Obecnie, w ratuszu urzędują władze miejskie Szydłowca. W piwnicach znajduje się kawiarnia „Piwnica Szydłowiecka”. Po ukończeniu budowy ratusza postawiono przed nim pręgierz, kolumnę z pobliskiego piaskowca. Dzisiaj znajduje się tutaj również kolumna Zośki, pomnik szydłowieckiej mieszczki. Nieopodal znajduje się Dom pod Dębem, pochodzący z XIX wieku zabytek ufundowany przez księżną Annę Sapieżną. W dali za ratuszem znajduje się kościół farny Św. Zygmunta.