Pośrodku rynku Starego Miasta w Tarnowie wznosi się zabytkowy ratusz z XIV wieku. Tarnów posiada wiele najpiękniejszych budowli renesansowych w kraju. Starówka zaś to idealny przykład renesansowego układu architektonicznego. Tarnowski Ratusz Miejski jest jednym z najpiękniejszych w naszym kraju.
Początkowo powstał w stylu gotyckim, jednakże po licznych przebudowach nadano mu renesansowych cech. Ściślej rzecz ujmując reprezentuje on manieryzm wywodzący się z renesansu. Ciekawostką jest iż bryła ratusza pokryta została wysoką ceglaną ścianą attyki. Ta z kolei jest bardzo podobna do pochodzącej z 1559 roku attyki sukiennic krakowskich. Attykę zwieńcza czternaście maszkaronów odpowiadających liczbie członków władz Tarnowa. Znajdujący się na wieży ratusza zegar jest najstarszym w Małopolsce chodzącym zegarem wieżowym.
W podziemiach miejskiej wieży mieścił się areszt, na ganku wieży zaś strażnica pożarowa. Parter zagospodarowywały zbrojownia oraz waga miejska. Piętro mieściło Salę Rady oraz Salę Pospólstwa.
Na początku był on siedzibą rady miejskiej oraz sądu. W 1931 roku ustanowiono go obiektem muzealnej ekspozycji. Aktualnie znajduje się w nim oddział muzeum, w którym można zobaczyć stałą wystawę portretu sarmackiego. Wewnątrz możemy podziwiać wystawę biograficzną ku czci generała Józefa Bema oraz ekspozycję prezentującą szkło i porcelanę - jedną z najcenniejszych w Polsce.
Budynek miejskiego ratusza zlokalizowany jest również na małopolskim Szlaku Renesansu.