Dla ochrony krajobrazu polodowcowego jeziora Wigry, powołano w 1989 roku jeden z największych parków narodowych w kraju - Wigierski Park Narodowy. Ma on za zadanie chronić również urozmaiconą linię brzegową jeziora oraz lasy Puszczy Augustowskiej.
Park obejmuje 14 956 ha powierzchni. Pośród wielu dominujących gatunków fauny, jeden stał się szczególny, dlatego też występuje również w logo parku, mianowicie bóbr.
Nazwa parku pochodzi od jeziora Wigry. Ono z kolei swoje nazewnictwo zawdzięcza kształtowi. Jaćwieskie słowo wingris znaczyło "kręty"co doskonale odzwierciedla charakter linii brzegowej akwenu. Jest ona urozmaicona licznymi półwyspami oraz zatokami.
Czarna Hańcza, rzeka przepływająca przez jezioro, łączy je z Kanałem Augustowskim. Dzięki temu tworzą jeden z najbardziej fascynujących szlaków kajakowych w Polsce. Odcinek rzeki powyżej jeziora został objęty ochroną rezerwatową. Jest to siedlisko bobrów i kormoranów.
W miejscowości Krzywe, gdzie zlokalizowana jest dyrekcja parku, zorganizowane są wystawy pokazujące walory kulturowe oraz przyrodę regionu.
Do wielu atrakcji parku należy również przejazd kolejką wąskotorową, która w przeszłości służyła do przewozu drewna. Park jest swego rodzaju domem dla 22 gatunków storczyków.
Na terenie parku urządzono szlaki lądowe o długości 190 km dla turystyki rowerowej oraz pieszej. Wytypowano również rzeki i jeziora do uprawiania turystyki wodnej.
Atrakcje w Polsce to serwis gdzie znajdziecie najciekawsze miejsca w Polsce warte zobaczenia. W serwisie oprócz atrakcji dostępne są również noclegi i restauracje, wraz z ocenami i opiniami turystów. Zapraszamy do dodawania nowych obiektów, komentowania i oceniania. Zanim wyruszysz na wycieczkę wyszukaj najciekawsze atrakcje, sprawdzone noclegi i najlepsze restauracje znajdujące się w okolicy, do której planujesz podróż. Polska jest piękna!