Popularne Wodogrzmoty Mickiewicza zwane inaczej Wodospadami Mickiewicza to piękne, malownicze wodospady znajdujące się w Tatrach Wysokich. Zostały utworzone przez trzy większe oraz kilka mniejszych wodnych kaskad. Owe wodospady utworzyły się na potoku Roztoka, w Dolinie Roztoki. Sam potok wypływa z Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Największe trzy Wodogrzmoty Mickiewicza noszą następujące nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot oraz Niżni Wodogrzmot. Opisywane wodne kaskady powstały w miejscu, w którym potok pokonuje próg skalny, którym do Doliny Białki schodzi Dolina Roztoki. Charakterystyczną rzeczą jest to, że ponad Wodogrzmotami wzrasta drzewostan reliktowy modrzewiowo – limbowy.
Nazwa tej atrakcji przyrodniczej jest bardzo prosta. Otóż, jej pierwszy człon pochodzi od huku, który czynią wodospady spadające w dół. Natomiast drugi człon nazwy został utworzony w 1891 roku. Wtedy to Towarzystwo Tatrzańskie nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom. Stało się tak w wyniku sprowadzenia na Wawel prochów wieszcza rok wcześniej. Jest to w związku z tym symboliczna pamiątka.
Dla turystów udostępniono Wodogrzmoty Mickiewicza. Prowadzi do nich sieć ścieżek. Ponadto, zlokalizowane są one przy dosyć popularnej drodze nad Morskie Oko. Z owej drogi, a mianowicie z mostu widać Pośredni Wodogrzmot, zaś poniżej mostu zobaczymy Niżni Wodospad.
Z informacji praktycznych warto dodać, iż nieopodal wodospadów, z drogą Balzera nad Morskie Oko krzyżuje się szlak zielony prowadzący ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów Polski. Wodogrzmoty Mickiewicza otaczaj również inny szlak turystyczny. Szlak czerwony z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką nad Wodogrzmoty oraz dalej nad Morskie Oko.