Wody Warty oraz Cybiny otaczają Ostrów Tumski - wyspę w Poznaniu - gdzie znajduje się Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest ona jednym z najstarszych kościołów w Polsce oraz najstarszą katedrą w kraju. Tutaj właśnie zostali pochowani pierwsi władcy Polski. Prawdopodobnie w tym miejscu chrzest przyjął Mieszko I.
Najważniejsza świątynia miasta jest ceglana oraz potężna, gdyż wznosi się na 81 m długości. Posiada 44 m szerokości. W ciągu swojej historii była wielokrotnie przebudowywana. Po zakończeniu II wojny światowej została podniesiona z ruin w stylu gotyckim. Każda z pięciu wież otrzymała natomiast barokowe hełmy.
Na równi z odbudową przeprowadzono badania archeologiczne, które ukazały relikty przedromańskiej świątyni z nagrobkiem Mieszka I, chrzcielną misą służącą do zbiorowych chrztów oraz reliktami kolumn znajdujących się przy wejściu do podziemi w wieży północnej.
Wewnątrz katedry znajduje się niezwykle cenne wyposażenie, które w znacznej mierze pochodzi z innych budowli sakralnych, z Wielkopolski oraz Śląska. W ołtarzu głównym kryje się genialny poliptyk gotyki, który przedstawia Najświętszą Maryję Pannę, św. Barbarę i św. Katarzynę oraz panny święte. Prezbiterium katedralne zdobią gotyckie rzeźby świętych. Bogatą wartość artystyczną przedstawia pięć późnogotyckich brązowych nagrobnych płyt z warsztatu norymberskiego Vischerów. Przedstawiają oni w większości kościelnych dostojników.
Katedralny korpus otoczony został wieńcem ośmiu kaplic, które reprezentują różne style. Najsłynniejszą z nich jest Złota Kaplica wzniesiona w latach 1835 - 1841. Znajduje się ona na osi kościoła, za głównych ołtarzem. Reprezentuje styl bizantyjski, a stanowi mauzoleum Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Obok wejścia, po prawej stronie, znajduje się Kaplica Św. Stanisława z końca XIII wieku będące kaplicą nagrobną Przemysła II oraz żony jego Rychezy.
Nieopodal katedry znajduje się Muzeum i Archiwum Archidiecezjalne.