Międzyrzecki Rejon Umocniony zasłynął jako największy w Europie Środkowej schron dla nietoperzy. W mrocznych i długich podziemnych korytarzach bunkrów poniemieckich w województwie lubuskim utworzono słynne rezerwaty Nietoperek oraz Nietoperek II.
Bunkry o długości 30 kilometrów oraz 40 metrów głębokości połączono podziemnymi tunelami. Wybudowali je Niemcy w latach 30. XX wieku, przygotowując się do wojny. Z zaplanowanej budowy postawiono jedynie 106 bunkrów – 1/3 całości – a 21 spośród nich połączono tunelami. W czasie wojny służyły jako fabryki podziemne.
Po zakończeniu II wojny światowej duże i nieużywane bunkry odkryły nietoperze. Zakładały tutaj swoje kolonie, a na zimę przylatywały z odległych terenów. Miały tutaj idealne warunki do hibernacji. Obecnie znajduje się tutaj ponad 30 tys. nietoperzy i występuje 12 gatunków tych ssaków.
Według badaczy Międzyrzecki Rejon Umocniony jest największym zimowiskiem nietoperzy w Polsce, Europie Środkowej, a nawet w Unii Europejskiej. Zwiedzanie tego obszaru możliwe jest jedynie pod opieką przewodnika oraz po specjalnie wyznaczonych trasach. Raz w roku ma miejsce liczenie nietoperzy hibernujących. Każdy może zgłosić się na ochotnika i pomóc naukowcom w tych czynnościach. Przy okazji można zobaczyć potężne kolonie tych zwierząt. Ruch turystyczny trwa tutaj przez cały rok. Wyznaczono interesujące trasy turystyczne.
Ponadto, podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są niezwykle cennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX wieku. Jest to również obiekt atrakcyjny turystycznie w regionie lubuskim jako największa w Europie pozostałość po fortyfikacji. Znajduje się on pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą.