W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wyeksponowano folklor utożsamiający się z barwnymi kurpiowskimi strojami. Działające od 1975 roku muzeum znajduje się w XIX – wiecznym budynku poczty.
Wśród licznych eksponatów znalazły się zabytki, dokumentacja oraz dzieła sztuki prezentujące region Kurpiowszczyzny. Podziwiać możemy ozdobne wycinanki, poznać tradycyjne obrzędy oraz usłyszeć melodyjną gadkę kurpiowską. Można zobaczyć tutaj 14 000 muzealnych eksponatów oraz 7 000 woluminów w bibliotece znajdującej się w muzeum.
Ponadto w muzeum zgromadzono eksponaty związane z bitwą, która rozegrała się 26 maja 1831 roku pod Ostrołęką. Znaczącą rolę odegrał w niej dowódca szarży artylerii konnej Józef Bem. Na ostrołęckim placu umiejscowiono pomnik polskiego oraz węgierskiego bohatera. Co roku, w rocznicę bitwy, organizowane są inscenizacje, w czasie których słychać huk armatnich dział. Mieszkańcy Ostrołęki przebrani za żołnierzy w XIX-wiecznych mundurach rozgrywają bitwę na błoniach nad Narwią.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej składa się z trzech działów: archeologicznego (m.in. osadnictwo celtyckie), etnograficznego (kurpiowskie rękodzieło) oraz historyczno – artystycznego (historia regionu).
Do oddziałów tej instytucji należy Muzeum w Przasnyszu oraz Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Obok funkcji muzealnej, placówka kulturalnie rozwija młodzież poprzez organizowane lekcje muzealne oraz współorganizowanie rekonstrukcji wojen napoleońskich.