W 1935 roku w Warszawie powstała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Zespół stworzył Grzegorz Fitelberg, który stał na jej czele do czasu wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu, w 1945 roku, orkiestrę reaktywowano w Katowicach.
Aktualnie orkiestra ta reprezentuje nasz kraj na artystycznej arenie międzynarodowej. Siedziba orkiestry jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów muzycznych w Polsce oraz Europie. Znajduje się w centrum Katowic, tuż obok spodka, oraz Śląska. Zlokalizowana jest na dawnym placu drzewnym kopalni. Inspirację czerpano z osiedla Nikiszowiec. Okazały gmach postawiono na terenach po nieistniejącej już kopalni Katowice.
Budowę gmachu rozpoczęto w 2012 roku kładąc znaczący nacisk na akustykę, która jest kluczowa podczas budowy obiektów muzycznych. Nad pracami czuwali akustycy z Nagat Acoustics, którzy są najbardziej uznanymi specjalistami z tej dziedziny na świecie. Wielka sala koncertowa zachwyca swoim niesamowitym kształtem. Wzmaga to efekt współuczestniczenia słuchaczy w koncercie. Widownia posiada charakter amfiteatralny co pozwala na bliższy kontakt ze słuchaczami. Widownia posiada 1800 miejsc, które rozmieszczono na pięciu poziomach. Dla każdego miejsca przeprowadzono specjalne słyszalności oraz widoczności. Estrada posiada ponad 250 m2 zapewniając komfort pracy 120 – osobowej orkiestrze oraz 100 – osobowemu chórowi.
Siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia otacza ogród sztuk ze skwerami, amfiteatrami, fontannami oraz przestrzeniami instalacyjnymi, np.: labirynt roślinny wzorowany na mapie Katowic z 1926 roku. Znajdujący się przed budynkiem plac jest miejscem reprezentatywnym z kaskadami schodów, „tańczącą” fontanną i parkiem z drzewami oraz trawnikami, które zachęcają do spędzenia czasu.