Wpisany na listę UNESCO w 1992 roku unikatowy zespół architektoniczno – urbanistyczny Starego Miasta w Zamościu jest prawdziwą perełką. Prywatne, renesansowe miasto ufundowane w 1580 roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, pozostało w prawie niezmienionym kształcie do czasów obecnych. Zamość ulokowano na handlowym szlaku łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym.
Stare Miasto w Zamościu zachowało szachownicowy układ ulic, fortyfikacji, trzech rynków oraz większości zabudowy. Praktyczny przykład „idealnego miasta” z włoską urbanistyką jest projektem włoskiego architekta pochodzącego z Padwy, Bernarda Morando. Stare Miasto odnosi się do budowy ludzkiego ciała: głowę stanowi Pałac Zamoyskich, kręgosłup ulica Grodzka przecinająca ze wschodu na zachód Rynek Wielki, ramionami zaś są ulice Solna oraz Moranda.
Pozostałymi pięknymi zabytkami znajdującymi się na Starym Mieście w Zamościu, które warto zobaczyć są przepiękne kamieniczki oraz ocienione arkady, Ratusz i Katedra Zamojska. Nieopodal znajduje się Park Miejski.