Atrakcje Turystyczne w XXI wieku

Czym są atrakcje turystyczne w XXI wieku ?

W XXI wieku pojęcie atrakcji turystycznych nabrało zupełni innego znaczenia. Ze względu na łatwość podróżowania i przemieszczania się znacznie łatwiej jest docierać do miejsc, które kiedyś były trudno dostępne. Warto zauważyć też, iż liczba atrakcji uległa znaczemu poszerzeniu. W dzisiejszych czasach nie tylko walory przyrodnicze decydują o przyciągnieciu turystów. Bardzo często trzeba sie wykazać inicjatywą i pomysłowością, by w branży turystycznej odnieść sukces i zadowolić coraz bardziej wymagających klientów.

Co w dzisiejszych czasach przyciąga turystów?

  • są to obikety związane z historią i kulturą (np. zabytki architektoniczne, archeologiczne, teatry, mueza, festiwale, święta regionalne),
  • ciągle jeszcze w czołówce pozostają obiekty przyrodnicze, (np. parki, jaskinie, kaniony, plaże, szczyty górskie),
  • elementy infrastuktury sportowej (tory wyścigowe, obiekty olimpijskie ),
  • obiekty rozrywki różnego rodzaju ( kino, paintball, kręgielnie, szkółka jazdy konnej, strzelnice, tory gokartowe).

Atrakcjami turystycznymi mogą być  również orientalne bazary, nocne kluby, kompleksy handlowo-rekreacyjne, sklepy wolnocłowe, czy nawet obiekty sportowe.

Obecność atrakcji turystycznych  na rynku, wymaga odpowiednich zabiegów organizacyjnych, reklamy oraz promocji. Należy pamiętać o tym , iż często obiekt turystycznych dla jednego człowieka jest atrakcją, a dla innego niczym interesującym. Niekiedy walory turystyczne są tworzone od podstaw, (np. Jura Park w Bałtowie, Stok Narciarski Góra Kamieńsk).

Obecnie atrakcje turystyczne dzieli się na 4 grupy:

     1.  Obiekty stworzone przez człowieka - np. pałace, kościoły, obiekty starożytne.

  1. Obiekty stworzone przez przyrodę -  np. plaże, góry, rzeki, jeziora, lasy.

     3.  Płatne obiekty rozrywki masowej - np. paintball, kręgielnie, kina.

  1. Imprezy – np. sportowe, religijne, festiwale, igrzyska olimpijskie.

Walory turystyczne nie wystarczą do tego, aby region był chętnie odwiedzany przez turystów. Konieczna jest baza turystyczna, tzw. zagospodarowanie turystyczne. Jest ono niezbędne do zaspokojenia potrzeb turystów. Na zagospodarowanie turystyczna składają się: baza gastronomiczna, baza komunikacyjna oraz baza noclegowa.

Turystyka w Polsce

W Polsce po II wojnie światowej powołano Fundusz Wczasów  Pracowniczych. Miał on na celu zapewnienie Polakom wypoczynku. Fundusz ten dysponował ośrodkami wypoczynkowymi znajdującymi się w najatrakcyjniejszych miejscach w Polsce.

Od początku lat 50. W Polsce zaczęła się rozwijać turystyka weekendowa. Stała się ona bardzo popularna zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Najsłabiej rozwijała się turystyka zagraniczna.

W najgorszym stanie polska turystyka była w latach 80. Głównymi przyczynami tego były:

  • zanieczyszczenie kąpielisk oraz rzek,
  • brak punktów informacji turystycznej,
  • niewielka liczba biur podróży,
  • niska jakość usług w zakresie turystyki.

Po 1989 roku wprowadzono wolnorynkowe zasady gospodarki. Turyści mogli podróżować po całym świecie, powstawały wówczas bardzo profesjonalne biura podróży, rozwijała się sieć pensjonatów, hoteli oraz rynek gastronomiczny. Trend ten utrzymuje się, aż do dnia dzisiejszego. Wraz z rozwojem turystyki w Polsce wzrosła też znacząco konkurencja, co przyczyniło się do obniżenia cen usług turystycznych. Redakcja portalu AtrakcjewPolsce.PL prognozuje, iż branża turystyczna w Polsce będzie rozwijać się w przyszłości przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji. Doprowadzi to do pozostania na rynku solidnych firm, potrafiących dososować swoją ofertę do potrzeb klientów. Zakładamy również, że w przyszłych latach znacząco wzrośnie rynek usług turystycznych świadczonych za pośrednictwem firm i biur podróży działających i promujących się głównie w internecie. 

Serwis AtrakcjewPolsce.PL postara się zebrać wszystkie najciekawsze miejsca turystyczne na terenie naszego pięknego kraju. Zapraszamy do odwiedzin i do dodawania własnych propozycji obiektów/miejsc turystycznych wartych polecenia.

2015-11-14 15:53 6593

Komentarze

~Kxszzq

stromectol price uk - generic stromectol online buy ivermectin pills

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Inne artykuły

Co robić w czasach pandemii ? Gramy w gry Online!
Ciekawostki

Co robić w czasach pandemii ? Gramy w gry Online!

2020-11-13 14:35:15

W trudnych czasach pandemii zamiast podróży i siedzeniem przed TV wybieramy gry online. Ciekawa rozrywka i dobra zabawa dla każdego!

Jedziemy w Polskę!
Ciekawostki

Jedziemy w Polskę!

2015-11-14 17:42:11

Nasz kraj posiada bardzo urozmaicony krajobraz oraz bogactwo zabytków. Każdy turysta znajdzie w Polsce coś dla siebie. Miłośnicy wypoczynku oraz pięknych  krajobrazów zapewne wybiorą się nad jeziora, morze lub góry. Osoby szczególnie z