Polskie obiekty na liście UNESCO

W Polsce najcenniejsze i najbardziej unikatowe obiekty turystyczne zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Lista ta została opracowała przez międzynarodową organizację UNESCO, współpracującą z ONZ. Jednym z obiektów UNESCO w naszym kraju jest Puszcza Białowieska. Słynie ona przede wszystkim ze swoich bardzo wysokich walorów przyrodniczych. W puszczy rośnie pierwotnie zachowany las mieszany i liściasty. Występuje tutaj wiele rzadkich gatunków zwierząt, takich jak: borsuki, wydry, rysie, wilki. W Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja żubrów na świecie.

Kolejnym cennym, a zarazem unikatowym obiektem UNESCO w Polsce jest Stare Miasto w Zamościu. Zachowały się w nim następujące zabytki: fortyfikacje, ratusz, plac rynku. Stare Miasto zostało wybudowane w stylu renesansowym.

Na uwagę zasługuje również gotycki Zamek Krzyżacki w Malborku. Został on wybudowany w XII wieku. Jest on największym średniowiecznym zamkiem położonym w Polsce.

Innymi obiektami wpisanymi na UNESCO w Polsce są:

  1. Stare Miasto w Krakowie (obejmuje Zamek Królewski na Wawelu, zabytkowe kamienice, kościoły na Starym Rynku, stare dzielnice Krakowa)
  2. Kopalnia Soli w Wieliczce (pochodzi w XIII wieku)
  3. Auschwitz II – Birkenau -niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny (obóz jest świadectwem ludzkiego okrucieństwa podczas II wojny światowej).
  4. Hala Stulecia we Wrocławiu (hala posiada największe dachowe żelbetonowe pokrycie na świecie).
  5. Stare Miasto w Warszawie.
  6. Średniowieczne miasto w Toruniu (na listę UNESCO wpisano zespół staromiejski z XIV i XV wieku oraz zamek krzyżacki z XIII wieku).
  7. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
  8. Drewniane Kościoły południowej Małopolski.
  9. Park Mużakowski (park pochodzi z XIX wieku, został zaprojektowany w stylu angielskim. Część parku położona jest w Polsce, a część w Niemczech)
2015-11-16 16:28 15712

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Inne artykuły

Święto Kwiatów Owoców i Warzyw Skierniewice
Wydarzenia

Święto Kwiatów Owoców i Warzyw Skierniewice

2018-09-15 07:24:41

Już 15 i 16 Września rozpoczyna się 41 Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach. Impreza, która przyciąga co roku setki tysięcy gości z całego świata.

Polskie obiekty na liście UNESCO
Ciekawostki

Polskie obiekty na liście UNESCO

2015-11-16 16:35:31

W Polsce najcenniejsze i najbardziej unikatowe obiekty turystyczne zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Lista ta została opracowała przez międzynarodową organizację UNESCO, współpracującą z ONZ.