Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim na Mazowszu, wbrew nazwie miejscowości, jest budowlą niezbyt wielką ale okazałą. Pomimo swojej wielkości, posiada on również znaczącą wartość historyczną, ponieważ jest jednym z najcenniejszych barokowych zabytków w kraju. W zasadzie, cały kompleks pałacowo - parkowy jest bardzo cennym polskim zabytkiem. Został on zbudowany na usypanej sztucznie wyspie na Jeziorze Otwockim - Rokola. Wzniesiono go pod koniec XVII wieku dla Kazimierza Ludwika Bielińskiego - późniejszego marszałka wielkiego koronnego oraz jego żony, córki poety Andrzeja Morsztyna - Ludwiki Marianny.
Warto dodać, że rodzina Bielińskich przez dłuższy okres czasu pozostawała w ścisłych kontaktach z dworem Sasów. Pałac w XVIII wieku został rozbudowany. Architekt królewski, Jakub Fontana, dobudował boczne wieże. Natomiast na początku XIX wieku został odkupiony przez Józefa Kurtza, który porządnie w niego zainwestował. Zarówno podczas I wojny światowej, jak i podczas następnej, piękna rezydencja nie zostało oszczędzona. Po zakończeniu II wojny światowej pałac Bielińskich zagospodarowano jako dom poprawczy dla dziewcząt. W połowie lat 70. rząd przeznaczył go aby służył jako rezydencja dla najważniejszych gości.
Podczas trwania stanu wojennego w pałacu Bielińskich był internowany Lech Wałęsa. Obecnie rezydencja ta jest odrestaurowana oraz otoczona starym, lecz zrewitalizowanym parkiem, w którym można spacerować. Ponadto obok pałacu znajduje się piękne jezioro. W pałacu Bielińskich znajduje się Muzeum Wnętrz, jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie. W okresie od wiosny do lata pałac ten można zwiedzać.